Val Kilmer: Herec, který se nechtěl stát hvězdou?

Čas od času se v Hollywoodu objeví mimořádně talentovaný herec, který má všechny předpoklady pro to, aby se stal skutečnou hvězdou. Pakliže se tak nestane, mohou za to nejen důvody, jakými jsou třeba drogová závislost nebo nesoudnost při výběru dalších rolích, ale také určité povahové rysy. Dotyčný herec buď o hvězdnou slávu vůbec nestojí a dává přednost nemainstreamovým projektům, nebo je příliš tvrdohlavý na to, aby se podřídil místy nespravedlivému hollywoodskému systému. Nedávno zesnulý Val Kilmer za to "vděčil" především své nepoddajnosti kombinované s touhou po dobrých rolích. Přesto ale s příchodem nového milenia začal až příliš často utápět svůj výjimečný talent ve filmech pochybných kvalit. "Když mě někteří lidé kritizují za náročnost, myslím, že tím zakrývají něco, co se jim nepovedlo," nechal se herec slyšet během rozhovoru pro noviny Orange County Register v roce 2003. "Věřím, že jsem náročný, a za to se neomlouvám."
V zajetí víry
Val Kilmer se narodil 31. prosince 1959 v Los Angeles. Rozhodně není možné tvrdit, že prožil normální dětství. Jeho rodiče totiž byli vyznavači duchovního proudu křesťanské vědy a pochopitelně ji vštípili i svému synovi. Když bylo Valovi téměř osmnáct let, utopil se jeho mladší bratr Wesley v bazénu. Val se s touto ztrátou nikdy nesmířil, což se projevilo i o pětadvacet let později, kdy zrovna pracoval na thrilleru Salton Sea (2002). Jeho hrdina je sužován pocitem viny, protože se stal svědkem vraždy své ženy, aniž by ji mohl jakkoliv zachránit. "Ve filmu je několik momentů, kdy ten chlap prostě nemůže jít dál," uvedl tehdy Kilmer v rozhovoru pro The New York Times. A dodal: "I já jsem se vrátil zpět do reality asi až dva nebo tři roky poté, co bratr zemřel."
Už během svých středoškolských studií na Chatsworth High vynikal dospívající Val v herectví, zpěvu a psaní. Se svými spolužáky pak napsal hru How It All Began, která otevřela dveře na Broadway. Zde si Kilmer zanedlouho zahrál ve hře Slab Boy po boku Kevina Bacona a Seana Penna. Vzhledem k jeho divadelní průpravě se jako velký paradox jeví skutečnost, že Kilmerovým filmovým debutem byla parodie Přísně tajné! (1984). Ta byla dílem komediálního tria David Zucker-Jim Abrahams-Jerry Zucker známým pod zkratkou ZAZ. Trio ZAZ se zrovna opájelo úspěchem parodie na katastrofické snímky Připoutejte se, prosím! (1980) a současně už možná spřádalo plány na veleúspěšnou trilogii Bláznivá střela (1988–1994).
Také veselohra Přísně tajné!, která si utahovala především ze špionážních filmů, se pochopitelně setkala s velmi příznivou diváckou odezvou. Do jisté míry za to vděčila i samotnému Kilmerovi, jenž tu projevil nečekaný komediální talent. Ten záhy zúročil i ve sci-fi komedii Skutečný génius (1985). A pak se objevili na scéně režisér Tony Scott a producenti Jerry Bruckheimer a Don Simpson, kteří si vzali do hlavy, že natočí co nejvíc cool film o správných Američanech pilotujících ta nejrychlejší letadla. Do hlavní role byl sice obsazen Tom Cruise, jeho Pete "Maverick" Mitchell by se však jen stěží obešel bez důstojného protihráče, který by ho dostatečně motivoval. A právě takovým protihráčem se mu stal Tom "Iceman" Kazansky. Role jako stvořená pro Vala Kilmera! Scott, Bruckheimer a Simpson samozřejmě svého cíle dosáhli, neboť jejich Top Gun (1986) se zařadil mezi kasovně nejúspěšnější filmy 80. let.
Na prahu hollywoodské extraligy
Stal-li se Top Gun velikým hitem, aby si časem vysloužil kultovní status, pak rozhodně nešlo o pouhou náhodu. Prezident Ronald Reagan, jenž byl současně vysloužilým hercem, vrátil Americe zpět ztracenou sebedůvěru. Hollywood najednou začal chrlit filmy s neohroženými svalovci, jakými byli Arnold Schwarzenegger či Sylvester Stallone, nebo filmy s pohlednými mládenci, kteří využívali těch nejmodernějších technologií. Ale tvrdit, že Top Gun vděčil za svůj úspěch jen skvělému "timingu", by bylo hodně nespravedlivé. Své totiž vykonali i výborně obsazení herci, úchvatné letecké scény a emocemi přetékající – byť poněkud přímočarý – příběh. Cruise se díky Top Gunu stal hvězdou první velikosti (a zůstává jí dodnes), Kilmer se zase o něco výrazněji zapsal do diváckého povědomí.
A další zajímavé nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Stále populárnější režisér Ron Howard svěřil Kilmerovi hlavní roli ve výpravné fantasy Willow (1988). Šlo o vizuálně atraktivní podívanou pro celou rodinu, tu správnou šťávu jí ale dodal Kilmer v roli dobrosrdečného žoldnéře Madmartigana. Jeho hereckou partnerkou zde navíc byla krásná Joanne Whalleyová. Mezi ní a Kilmerem přeskočila jiskra, z níž se zrodila velká láska. A nedlouho poté následovala nejen další zajímavá spolupráce – tentokrát na thrilleru Zabij mě znovu (1989) –, ale také svatba. Co ovšem Kilmera vedlo k tomu, aby si zahrál v průměrném televizním westernu Billy Kid (1989), věděl jen on sám. To jeho ženě se na televizní obrazovce dařilo o mnoho lépe. V minisérii Scarlett (1994), volném pokračování legendárního Jihu proti Severu (1939), excelovala po boku vynikajícího Timothyho Daltona.
Pak se stalo něco, co čekal opravdu jen málokdo. Oscarový režisér Oliver Stone, v té době označovaný za "černé svědomí Ameriky", usoudil, že součástí jeho pomyslné ságy o pohnutých 60. letech by měl být také příběh zpěváka Jima Morrisona. A byl to právě Val Kilmer, koho si Stone vybral do hlavní role svého životopisného dramatu The Doors (1991). Výsledkem byla fascinující a současně zcela nekompromisní podívaná plná hudby, drog a nezávazného sexu. Kilmer navíc Jima Morrisona nehrál, on se jím doslova stal. Nezalekl se odvážných scén a od začátku do konce "jel" na maximum. Jim Morrison, od nějž byl fyzicky zcela k nerozeznání, už navždy zůstane Kilmerovou životní rolí. Je s podivem, že za ni neobdržel Oscara, ba co hůř, neprobojoval se ani mezi pětici nominovaných herců. Na druhou stranu, kolika hercům se podařilo tak dokonale splynout se skutečně žijící postavou?
Dvojí obrat
Následující tři roky byly pro Kilmerovu hereckou kariéru mimořádně šťastným obdobím. V působivém thrilleru Michaela Apteda Bouřlivé srdce (1992) skvělým způsobem ztvárnil postavu federálního agenta, který se podílí na vyšetřování vraždy v daleké rezervaci obývané Siouxy. Pikantní na tom všem je, že Kilmerův Ray Levoi je sám poloviční Sioux. Velmi potěšující muselo být pro Kilmera také zjištění, že si na něj po letech znovu vzpomněl režisér Tony Scott. V romantické krimi Pravdivá romance (1993) mu sice svěřil menší, ale i tak nezapomenutelnou roli. Akční thriller Russella Mulcahyho Perfektní loupež (1993) možná nebyl ničím světoborným, ale kdo by odolal příležitosti zahrát si po boku oslnivě krásné Kim Basingerové? Velkou pozornost pak na sebe Kilmer strhl westernem Tombstone (1993), který režíroval George P. Cosmatos. Jednalo se o další verzi známého příběhu legendárního šerifa Wyatta Earpa a jeho přítele Doca Hollidaye. Byť se scenárista Kevin Jarre příliš nezatěžoval historickými fakty a Kurt Russell rozhodně nebyl tím nejlepším Wyattem Earpem, Kilmer byl coby Doc Holliday opravdu skvělý. Dokonce kvůli ní i výrazně zredukoval svoji váhu (Holliday totiž, jak známo, umíral na tuberkulózu). Největším paradoxem ale je, že zatímco Tombstone se stalo solidním diváckým hitem, vynikajicího Wyatta Earpa (1994), s nímž o rok později přišli Lawrence Kasdan (režisér a spoluautor scénáře), Kevin Costner (Wyatt Earp) a Dennis Quaid (Doc Holliday), stihl osud propadáku.
Po sérii zmíněných úspěchů vlastně nebylo žádným překvapením, že stále populárnější Kilmer dostal nabídku zahrát si samotného Batmana. Poté, co vize režiséra Tima Burtona výrazně potemněla (Batman se vrací – 1992), rozhodlo se studio přijít s o něco optimističtějším pojetím. Burtona však následoval i představitel hlavní role Michael Keaton, a tak bylo třeba hledat nejen nového režiséra, ale také nového Batmana. V prvním případě padla volba na Joela Schumachera, ve druhém na Kilmera. Výsledkem byl comicsový hit Batman navždy (1995). Ale rozhodně ne film dosahující závratných kvalit. Kilmer se navíc v netopýřím kostýmu očividně nudil, a tak se veškerá pozornost soustředila na Jima Carreyho v roli šíleného Hádankáře. Daleko lépe se Kilmer cítil po boku Al Pacina a Roberta De Nira ve skvostném kriminálním dramatu Michaela Manna Nelítostný souboj (1995). Nenechal se zastínit ani jednou z oscarových legend a v roli mladého gangstera Chrise Shiherlise předvedl další ze svých památných výkonů. Neméně lahůdkovým počinem byl také dobrodružný horor Stephena Hopkinse Lovci lvů (1996), skutečnými událostmi inspirovaný příběh o britském důstojníkovi a stavebním inženýrovi Johnu Pattersonovi, který je vyslán do Afriky, aby tam dohlédl na stavbu strategicky důležitého mostu. Když se však domorodí dělníci začnou stávat kořistí dvou krvelačných lvů, musí Patterson spojit své síly se zkušeným lovcem a dobrodruhem Charlesem Remingtonem (vynikající Michael Douglas). Ale zatímco Patterson se dočkal typicky hollywoodského happy endu, jeho hereckému představiteli nastaly krušné časy.
Nejprve se Kilmerovi rozpadlo manželství s Joanne Whalleyovou a posléze i jeho pečlivě budovaná pozice v Hollywoodu. Herec se dostal do ostrého sporu dokonce i s bezkonfliktním Joelem Schumacher, a tak si už v dalším filmu o Batmanovi nezahrál. Nerozuměl si ani s legendárním Johnem Frankenheimerem, z jejichž spolupráce vzešel otřesný Ostrov Dr. Moreau (1996). O to větší byly naděje, které Kilmer vkládal do akčního thrilleru Phillipa Noycea Svatý (1997). Ten se inspiroval stejnojmenným seriálem ze 60. let a jeho ústředním protagonistou byl "hodný" zloděj Simon Templar přezdívaný jako "Svatý". Logicky tu tedy bylo zaděláno na další úspěšnou filmovou sérii. Celé to však nakonec dopadlo trochu jinak. Svatý se sice docela povedl, ale v konkurenci znovuzrozeného Jamese Bonda a etablujícího se Ethana Hunta (Mission: Impossible) zkrátka neměl šanci. A byla to škoda. "Dílo zkázy" pak dokonaly propadáky Na první pohled (1999) a Rudá planeta (2000).
Minicomeback a dojemné sbohem
Rozhodně nelze říci, že by se s příchodem 21. století ocitla Kilmerova herecká kariéra v troskách. Objevil se sice ve spoustě opravdu špatných filmů (Pod Moskvou – 2006, Tajná dohoda – 2008, Vražedné horko – 2009, Odplata Wyatta Earpa – 2012, 7 pod nulou – 2012 etc.), ale tu a tam zazářil i v nějaké té nezapomenutelné roli. Chvíli to dokonce vypadalo, že by se mohl dočkat velkého comebacku. V již zmíněném thrilleru D.J. Carusa Salton Sea předvedl doslova památný výkon. Exceloval také v antickém velkofilmu Olivera Stonea Alexander Veliký (2004). Ten se možná stal kasovním propadákem, leč jeho kvality byly nesporné. Přispěl k nim i Val Kilmer ve vedlejší roli Filipa II. Makedonského. Jednomu až bylo skoro líto, že Stone nevěnoval vlastní film i této významné postavě našich dějin. Kilmerovi se rovněž zadařilo s kriminální komedií Kiss Kiss Bang Bang (2005), akční sci-fi Déjà Vu (2006) či kriminálním dramatem Špatnej polda (2009). Stojí za zmínku, že k jednomu ze svých filmových experimentů přizval Kilmera také slovutný Francis Ford Coppola. Výsledkem byl svérázný komediální horor Twixt (2011).
Velkým úspěchem pak skončil Kilmerův návrat na divadelní prkna. Řadu let strávil prací na své one-man show Občan Twain. Jenže v roce 2014 diagnostikovali lékaři Kilmerovi rakovinu hrdla, k níž nejspíš přispělo i celoživotní kouření. Herec se zase jednou stal zajatcem své víry a odmítl léčbu. Věřil, že ho zachrání modlitby. Nakonec se ale nechal svými dětmi přemluvit, aby se přece jen svěřil do rukou lékařů. Kilmer podstoupil chemoterapii, radiaci i tracheotomii. Přišel o hlas a začal se dorozumívat pomocí moderních technologií. Ale nevzdával se. Ve spolupráci s oběma dětmi natočil bilanční dokument Val (2021), v němž otevřeně mluvil o svém osobním životě. A nakonec mu kolega Tom Cruise umožnil tu nejdojemnější rozlučku s filmovým publikem. Když se konečně začal točit Top Gun: Maverick (2022), vyžádal si Cruise i Kilmerovu účast. Těžko si představit diváka, který by během jejich jediné společné scény v tomto filmu neuronil alespoň jednu slzu.
"Kdyby existovala cena pro nejvíce neopěvovaného vedoucího muže své generace, měl by ji dostat Val Kilmer," nechal se svého času slyšet renomovaný – a také bohužel již zesnulý – filmový kritik Roger Ebert. "Ani nevíte, jak moc jsem obdivoval jeho práci, jak moc jsem si ho vážil jako člověka," svěřil se pár dní po Kilmerově smrti Tom Cruise. Val Kilmer zemřel 1. dubna na komplikace spojené se zápalem plic. Není to zvláštní? Narodil se na Silvestra a zemřel na Apríla. Každopádně buďme vděčni za to, že tu s námi byl. A radujme se z jeho filmů, protože těch dobrých, které natočil, bylo opravdu hodně. Byl-li Val Kilmer poháněn pouhou touhou stát se hercem, pak se jeho život úspěšně završil. Dožil se sice jen věku 65 let, ale i to mu bohatě stačilo na to, aby se navždy zapsal do našich srdcí.
Foto: Wikimedia Commons (Val Kilmer, 2005/Author: John Griffiths from London, United Kingdom/This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license/Pro potřeby webu zmenšeno)