Trumpovi jeho lži prochází, protože se lhaní stalo normou

15.03.2024

Každý, kdo se někdy stal "obětí" chladnokrevné lži – což se nedávno přihodilo i autorovi tohoto textu –, snáze pochopí, jak je možné, že Donald Trump znovu opanoval republikánské primárky, čímž se mu otevřela cesta zpět do Bílého domu. Lež plodí další lež a lhaní se pro velkou část společnosti stalo normou. V Republikánské straně jsou ale pořád ještě "normální" politici, a tak bude zajímavé sledovat, jak se zachovají před blížícím se nominačním sjezdem. Budou mlčet, nebo opět nepřímo vyzvou voliče, aby Trumpovi svůj hlas nedali?

Nedávné volební superúterý, které před čtyřmi lety resuscitovalo prezidentskou kampaň Joea Bidena, bylo prakticky posledním momentem, kdy bylo možné vystavit Trumpovi stopku. Jediná exprezidentova vyzyvatelka Nikki Haleyová, bývalá guvernérka Jižní Karolíny a velvyslankyně Spojených států při OSN, sice uspěla v americkém hlavním městě, Trumpovu "krasojízdu" se jí ovšem přerušit nepodařilo. Což je škoda, neboť byla reprezentantkou tradičních republikánů a její dosavadní politické zkušenosti ji pro prezidentský úřad přímo předurčují. Na druhou stranu, i po svém odstoupení z primárek představuje Haleyová pro Trumpa nemalou hrozbu. Pro velkou část jejích příznivců je exprezident naprosto nepřijatelný. A jeden z nejčerstvějších průzkumů dokonce ukázal, že zhruba 20 % republikánů si Trumpovu opětovnou kandidaturu nepřeje.

Biden sbírá síly

Když Joe Biden nedávno předstoupil před obě komory amerického Kongresu, aby přednesl tradiční zprávu o stavu Unie, působil nečekaně svěžím dojmem. Současně této příležitosti chytře využil k tomu, aby vytyčil mantinely své prezidentské kampaně. Vyjádřil podporu Ukrajině, která už dva roky vzdoruje ruské agresi a prezidenta Vladimira Putina označil za "diktátora" (výraz "řezník", jehož užil dříve, je ovšem ještě výstižnější). V souladu s očekáváními pak Biden oznámil uzavření amerického vzdušného prostoru pro ruská letadla. Neopomněl však ani domácí témata. Uvolnění 30 milionů barelů z amerických ropných rezerv by podle něj mělo zmírnit dopady inflace a uvolnění dalších 30 milionů barelů od jiných zemí by zase mělo zastavit růst cen benzinu. Mezi Bidenovy ambice patří také snížení cen léků a zavedení korporátní daně.

Jelikož je Bidenovi 81 let, lze pochopit, proč má řada Američanů obavy, že druhé funkční období by už bylo nad jeho síly. Jenže Trump je pouze o čtyři roky mladší a sám byl již několikrát přistižen v situaci, kdy mluvil "z cesty". Dokonce popletl i jméno své manželky. Faktem ale zůstává, že jako prezident má Biden velmi dobré výsledky. Dokud Demokratická strana ovládala obě komory Kongresu, podařilo se Bidenově administrativě prosadit několik klíčových zákonů: zákon o modernizaci americké infrastruktury, zákon o snížení emisí skleníkových plynů a zlevnění léků pro seniory a technologický balík ve výši 280 miliard s cílem zvýšit americkou konkurenceschopnost vůči Číně. A to není vše. Zatímco v roce 2022 činila inflace ve Spojených státech zhruba 9 %, dnes už je to 3,1 %. Mzdy navíc rostou rychleji než ceny. Co z toho vyplývá? Americká ekonomika je v dobrém stavu.

Sázka na "divokou" Kamalu

Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová se nedávno zúčastnila Mnichovské bezpečnostní konference. Její vystoupení zde mělo dvojí pozitivní efekt. Trump se před časem nechal slyšet, že Spojené státy nebudou vojensky pomáhat těm zemím NATO, které vynakládají nedostatečné finanční prostředky na svoji obranu. Dokonce prohlásil, že bude Rusko proti nim "poňoukat". Často užívané tvrzení, že Trump užívá těchto silných slov proto, aby evropské spojence více motivoval, nemusí stoprocentně platit: jeho obdiv k Putinovi je všeobecně známý. Harrisová v Mnichově naopak zdůraznila, že "závazek kolektivní obrany NATO je neměnný". Tím uklidnila vyplašenou Evropu a současně vyslala jasný signál, že kdyby musel Biden v budoucnu ze zdravotních důvodů odstoupit, pokračovala by v jeho zahraniční politice. Což by jistě uvítala i Čína, neboť její vztahy se Spojenými státy se v poslední době zlepšily. Proč se z toho radovat? Protože Rusko přebírá na ukrajinských bojištích iniciativu a jeho velmocenské choutky sílí. Za takovéto situace je lepší mít Čínu, pro níž je hlavní prioritou byznys, na své straně. To ale neznamená, že bychom se před ní neměli mít na pozoru. Naše novodobé dějiny dobře pamatují situace, kdy se ze spojence stal úhlavní nepřítel.

Vše nasvědčuje tomu, že Ameriku čekají volby, jejichž výsledek bude velmi těsný. V Bidenův prospěch však hraje několik věcí. Legislativní úspěchy z let 2021 a 2022, zlepšující se stav americké ekonomiky, jasně definovaný volební program, Trumpova neobliba u nemalé části Republikánské strany a v neposlední řadě také exprezidentovy oplétačky se soudy. Během několika posledních dní navíc vyšlo najevo, že informátor FBI Alexander Smirnov, který si vymyslel důkazy o údajném úplatku pro prezidenta Bidena a jeho syna Huntera, byl financován firmou napojenou na Trumpa. A s tím možná také souvisí skutečnost, že poslední průzkum veřejného mínění již – byť jen velmi mírně – favorizuje Joea Bidena. Naděje tedy ještě neumírá.


Foto: Pixabay



© 2019 Milan Mundier web. vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky